Vajinismus Tedavisi

Cinsel bilgilendirmedeki yetersizlik, tecrübesizlik, Toplumda cinsellik ve bekaretin algılanışı, tabu ve yanlış inançlar, çocukluk yaşlarda yaşanan ruhsal travmalar, psikolojik nedenlere dayalı vajinismusun temelinde yatan sebeplerdendir. 

Ayrıca cinselliğin kötülenmesi, kızlık zarına yüklenen aşırı anlam, ilk denemelerde acı duyma veya bunun böyle duyulması, cinselliği ayıplayan bir aile, eşini sevmeme, yanlış iletişim, dinsel ve ahlaki dogmalar da problemin ortaya çıkmasında önemli yer tutar.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NASILDIR?

Gerçek neden belirlendikten sonra tedavi planlanabilmektedir. Vajinismus çoğunlukla psikolojik nedenlerden ötürü geliştiği için en etkin yol, uzman terapistler tarafından yapılan Cinsel terapi, Emdr ve REFLEKSOLOJİ çalışmalarıdır.

Terapide kişiye duygularını kontrol etme becerisi, davranışçı müdahaleler ve çeşitli teknikler aracılığıyla uyarılma ve orgazm ile ilgili yaşanan sorunlarda ilişkiyi güçlendirecek becerilerin kazandırılması, kaygının giderilmesi ve çiftlerin arasında sağlıklı bir etkileşim kurulması hedeflenir. Doğru ve uygun tedavi ile başarı oranları %100’e yakındır.

EMDR’NİN FAYDALARI

Genelde travmatik bir şey olduğunda, bu, sinir sistemimde orijinal resim, sesler, düşünceler ve duygularla birlikte hapsolur. Deneyim orada kilitli olduğundan hatırlatıcı bir şey ortaya çıktığında yeniden tetiklenmeye devam eder.

Bu, kontrol edemiyor gibi göründüğümüz pek çok rahatsızlık, korku ve çaresizlik gibi olumsuz duyguların temelini oluşturuyor olabilir. Bunlar aslında geçmiş tecrübeyle bağlantılı duyguların tetiklenmesidir.

Rahatsızlık verici olaylar beyinde izole olmuş bir anı ağında depolanabilir. Bu durum kişinin psikolojik olarak sağlıklı olmasını engeller. Eski malzeme defalarca tetiklenir durur. Bu durumu çözmek için ihtiyacınız olan bilgi beynin başka bir yerinde, başka bir ağdır.

Balıkçıların hayatlarının yarısını karada geçirmesinin sebebi ağ temizlemesidir.Nereye atılırsa atılsınlar, ağ gözlerini tıkayan her türlü atık, döküntü ve balçık toplanır ve deniz yosunları ağ iplerinin her yanına dolanır. Bunlar zamanla ağı aşındırarak delikler ve sızıntıya neden olan açıklıkları oluşturur. Müdahale edilmediği takdirde, çok geçmeden tüm ağ kullanılmaz hale gelir.

Beyin de akson ve sinapslardan oluşmuş bir ağdır ve düşünce okyanusuna atıldıkça ne yazık ki hasar ve aşınmaya maruz kalır. EMDR “Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlenme”ye başlandığında  bu iki ağ birbirine bağlanıp, yeni bilgi zihne girip eski sorunlar çözülebilmektedir.

REFLEKSOLOJİ’NİN FAYDALARI

Refleksoloji için ayaklar, eller, kulaklar ve gözler minik bir beden gibi, her organın, bezin ve vücudun bölümlerinin ‘refleks noktası’’ olarak adlandırılan bölümleri mevcut. 
Bu noktalar parmaklar yardımı ile sitimule edildiğinde merkezi sinir sistemi üzerinden ilgili organı uyararak vücudun kendini iyileştiren mekanizmasını harekete geçirmektedir.

Oksijen ve kan dolaşımı gelişir. Her bir ayakta son bulan 7000 den fazla sinir uyarılarak rahatlama sağlanır. Bu rahatlama neticesinde stres azalır ve vücutta fizyolojik değişikliklere neden olur. 

Refleksolojinin birinci yararı gevşemedir. Bu gevşeme sayesinde vücut sistemi dengelenir ve nörolojik kökenli rahatsızlıklarla baş etmede daha başarılı olur.

Dolayısıyla refleks terapi stres seviyesi ve anksiyete semptomlarının nasıl rahatlatılacağını Profesyonel bir terapistten alacağınız seans sizin için ciddi derecede rahatlama sağlarken, bir çok sorun ve ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Günümüzde koruyucu ruh sağlığı kavramı çok önem kazandı. Artık sorunlar ortaya çıkmadan ruh sağlığını koruma amaçlı pek çok çalışma mevcut. Ortaya çıkan sorunların da çözümü mümkün mutlaka. Bu sorunların çözümünde yararlanılan teknikler; Psikoterapi, Logo Terapi, Emdr ve Refleksoloji çok önemli bir yere sahiptir.

Refleksoloji, bugün tamamlayıcı tıp olarak yer almaktadır. (GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI REFLEKSOLOJİ YÖNETMELİĞİ 27 EKİM 2014TARİHİNDE RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE KONULMUŞTUR.)

Bilgi ve randevu için;
Prof. Dr.
Kürşat Şahin YILDIRIMER
+905326033006