Parkinson Tedavisi

Parkinson tedavisi, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yönelik olup, amaç hastanın aktif yaşam sürmesini desteklemektir. Bu yüzden Parkinson hastalığında erken teşhis çok önemlidir. İlaç tedavileriyle hastalığın seyri yavaşlatılarak hastanın hayat kalitesi yükseltilir. Parkinson hastalığında 3 tür İlaç tedavisinde uygulanır.

Birinci grup ilaçlar ile dopamin hormonu taklit edilerek titreme, kas sertliği ve hareketlerde yavaşlama semptomları giderilmeye çalışılır. İkinci grup ilaçlar ile özellikle hastalığın ilk evrelerinde dopaminin parçalanması engellenerek kullanımı arttırılır.

Üçüncü tür ilaç tedavisinde ise dopaminin sentezini arttırdığı düşünülen Amantadin ilacı kullanılmaktadır. İlaç tedavileri dışında cerrahi tedaviye uygun hastalara uygulanan derin beyin stimülasyonu yöntemi bir diğer Parkinson tedavisidir. Hastanın beynine yerleştirilen elektrotlar yardımıyla hareket merkezi üzerinde kontrol sağlanır.

Bu yöntem, 75 yaşından küçük Parkinson hastalarına uygulanabilmektedir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olan kişiler için tehlikelidir.

Parkinson hastalığında ilaç ve beyin pili tedavisine ek olarak semptomların hafifletilmesine yönelik çeşitli masaj terapileri ve bunların yanında müzik terapisi ile bugün tamamlayıcı tıp olarak yerini alan

Refleksoloji tedavi olarak kullanılmaktadır.

KAYNAKÇA:
Prof. Dr. David Tracey
Prof. Dr. Peter Baume
Prof. Dr. Kurt H. Albertine
Prof. Dr. Laurence Garey
Prof. Dr. Frederick Rost

Refleksoloji, bugün tamamlayıcı tıp olarak yer almaktadır. (GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI REFLEKSOLOJİ YÖNETMELİĞİ 27 EKİM 2014TARİHİNDE RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE KONULMUŞTUR.)

Bilgi ve randevu için;
Prof. Dr.
Kürşat Şahin YILDIRIMER
+905326033006