Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon, (yüksek kan basıncı) atardamarlardaki yüksek basınçtır (gerilim). Dinlenme sırasındaki normal kan basıncı 120/80’dir ve genellikle 100/60 ve 140/90 arasındadır. Sistolik kan basıncı (ÜST SAYI) KALP KASILDIĞINDA VE DOLAŞIMA KAN POMPOLADIĞINDAKİ EN YÜKSEK BASINCI GÖSTERİR.

Diyastolik basınç (alt sayı), bir kasılmanın ardından kalbin rahatladığı zamanki en düşük kan basıncıdır.
Kan basıncı kişiden kişiye ve zamandan zamana değişse de, kan basıncı 14/90 veya üzerinde olan bir kişinin yüksek tansiyonu vardır. Kalp krizi, inme, zaman zaman topallama ve böbrek yetmezliğine yol açan damar sertliğinin nedenlerinden biri yüksek tansiyondur.
Yüksek tansiyon onlarca yıl sessizce sürebilir; tanısı yapıldığında zaten vereceği zararı vermiştir. Yüksek tansiyon olanlar, sigara içenler, aşırı kilo, fazla tuzlu beslenenler özellikle risk altındadır.
Stresin ve alkol tüketiminin de etkileyen etmenlerden olduğu düşünülmektedir.
Vakaların yüzde onunda, böbrek hastalığı veya böbreküstü bezlerinde tümör gibi önceden var olan bir hastalık bulunmaktadır. Yüksek tansiyonun tanısı, basit kan basıncı ölçümleriyle yapılır; emin olmak için ölçümler tekrarlanır.
İnme, kalp krizi ve böbrek yetmezliğindeki rolünden dolayı yüksek tansiyonu denetim altına almak önemlidir. Önleyici önlemler, tedavinin ilk aşamasıdır. Sigara ve alkol kullanımı durdurulmalı, en azından azaltılmalıdır ve düzenli egzersizler yapılmalı tuz ve hayvansal yağların alımı azaltılmalıdır.
Bu önlemler hastaların yüzde 50’ sinde kan basıncını yaklaşık 5 birim düşürmektedir. Yüksek tansiyonu olan insanların yüzde 1’inde hızlandırılmış veya tehlikeli yüksek tansiyon olarak bilinen şiddetli bir tansiyon hastalığı vardır. Bu insanlarda, diyastolik kan basıncı 140’ı aşar ve baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi oluşur.
Yüksek tansiyonun bu belirtilerini giderebilecek diğer tedavi yöntemleri ise: Shiatsu ve Refleksoloji seansları ile daralan atardamar duvarlarının gevşemesine yardımcı olup, sinir sistemi sakinleşip; böbrek ve böbreküstü işlevlerini dengelemektir.
KAYNAKÇA:
Prof. Dr. David Tracey
Prof. Dr. Peter Baume
Prof. Dr. Kurt H. Albertine
Prof. Dr. Laurence Garey
Prof. Dr. Frederick Rost

Refleksoloji, bugün tamamlayıcı tıp olarak yer almaktadır. (GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI REFLEKSOLOJİ YÖNETMELİĞİ 27 EKİM 2014TARİHİNDE RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE KONULMUŞTUR.)
Bilgi ve randevu için;
Prof. Dr.
Kürşat Şahin YILDIRIMER
+905326033006