Düşük Tansiyon - Hipoglisemi Tedavisi

Tansiyondaki düşüklük bazen geçici olarak ortaya çıkabilir. Korku, stres, bazı kokular nedeniyle tansiyon geçici olarak düşebilir. Ancak sürekli olarak tansiyon düşüklüğü varsa bunun nedenlerini araştırmak gerekir.
Bazı kalp hastalıkları, ishal, kanama, şok, tansiyon düşüklüğü yapabilir.

1. REAKTİF HİPOGLİSEMİ
Yemek sonraları kan şekeri düşüklüğü, yaşamı çok kötü etkileyen, enerjiyi düşüren, halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi yapan, iş verimini düşüren ve sizi kızgın, öfkeli, sabırsız bir hale getiren bir durumdur. Çok sık olmasına rağmen üzerinde pek durulmayan önemli bir hastalıktır. Kilo veremeyen kişilerin çoğunda reaktif hipoglisemi vardır.
Gün içinde acıkma atakları oluyor ve şekerli gıdalara saldırıyorsanız; öğleden sonraları baş ağrısı varsa; uykudan birkaç saat sonra gece yarısı uyanıyor ve zor uyuyabiliyorsanız;
kötü rüyalar görüyor ve devamlı bir yorgunluk varsa; öğleden sonra canınız şeker veya kahve içmeyi çok istiyorsa; baş dönmeleri varsa; yemek yiyinceye kadar halsizlik ve yemek gecikince kendinizi bitkin hissediyorsanız; halsizliğiniz yemek yiyince düzeliyorsa;
yemek gecikince ellerde titreme ve çarpıntı oluyorsa; çok duygusalsanız, çabuk sinirleniyor ve kontrolünüzü kaybediyorsanız; yemek önceleri çok huzursuzsanız; yemeklerden sonra uyku basıyor ve gün boyu uyukluyorsanız, bu belirtiler kahvaltı öncesi de oluyorsa, kan şekerinizde düşüklük olabilir.
Bunun başlıca nedeni de dengesiz beslenme, fazla karbonhidratlı, nişastalı gıdalar ve şeker yeme, stres ve aşırı kafein alımı (kahve, çay, kola) veya ailenizde şeker hastalığı olmasıdır.
Reaktif hipoglisemisi olan bazı hastalarda şeker düştüğünde tansiyonda düşme olabilir. Bazısında ise yükselme olmaktadır.

2. ŞEKERSİZ ŞEKER HASTALIĞI (DİYABETES İNSİPİDUS)
Hipozin arka tarafından salgılanan antidiüretik hormonun (ADH) azlığı veya etki edememesi sonucu aşırı idrar yapma ve aşırı su içme ile karakterize bir hastalıktır.
Çok idrara çıkma, ağız kuruluğu, aşırı susama hissi ve çok su içme en sık ve en belirgin bulgulardır. Genellikle belirtiler ani başlar ve soğuk içeceklere istek artmıştır. Çoğu hastada günlük idrar çıkışı 2-6 litre ve bazen 16-24 lt arasında olabilir ve idrara çıkma sıklığı gece ve gündüz 30-60 dakika aralıklar ile olabilir.
Gece idrara çıkma sıktır. Sıvı alımında sorun olmayan hastalarda başka klinik bulgu yada yakınma gözlenmez; ancak herhangi bir nedenle yeterli sıvıya ulaşamayan hastalarda aşırı idrarla sıvı kaybı ve volüm kaybına bağlı olarak vücutta su azalması, tansiyon düşmesi, şok ve ölüm gelişebilir.

3. ADRENAL BEZ (BÖBREK ÜSTÜ BEZİ) YETMEZLİĞİ
Böbrek üstü bezinin hastalığı nedeniyle KORTİZOL HORMONUNUN VE DİĞER HORMONLARIN AZ SALGILANMASI SONUCU OLUŞUR.
Adrenal bezler az kortizol salgılıyorsa adrenal yetmezlik oluşur ve bu kişilerde halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, aralıklı kusma, karın ağrısı, ishal veya kabızlık, genel halsizlik, kas krampları, eklem ağrıları, oturup-kalkmakla tansiyon düşmesi (postural hipotansiyon) olabilir.
Genel halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik, iştahsızlık ve kilo kaybı (15 kg’a kadar) genellikle ilk bulgulardandır. Bulantı ve kusma OLABİLİR.
Hipotansiyon yani tansiyon düşüklüğü hastaların %90’ında vardır ve genellikle oturup-kalkma ile oluşan şekildedir ve baş dönmesi oluşur.
Kan şekerinde düşme görülebilir. Tuz yeme isteği ve hafif ateş olabilir. Hafıza zayıflaması, depresyon, psikoz görülebilir.

4.POTASYUM DÜŞÜKLÜĞÜ
Aşırı potasyum eksikliği bazı kişilerde oturup-kalkmakla oluşan tansiyon düşüklüğüne (postural hipotansiyona) neden olabilir.

5. FEOKROMASİTOMA HASTALIĞI
Feokromositoma adrenal bezin iç kısmı olan medulla kısmından köken alan tümörlerdir. bu HASTALARDA KANDA ADRENALİN VE NORADRENALİN HORMONLARI ARTAR VE TANSİYON YÜKSEKLİĞİ YAPAR. ANCAK BU HASTALARDA-da Ayağa kalkma-oturma ile tansiyon düşmesi ve taşikardi (çarpıntı) oluşabilir.

6. Bazı zehirli guatr vakalarında Nadiren adrenal kortizol hormon azalmasına bağlı olabilir.

7. SODYUM DÜŞÜKLÜĞÜ: Kanda sodyum düşüklüğü tansiyon düşüklüğü yapabilir.

8. ŞEKER HASTALARINDA DİYABETİK NÖROPATİ denilen sinir hasarı geliştiğinde olabilir.

9. HİPOFİZ YETMEZLİĞİ: Hipofiz hormonlarının az salınmasında tansiyon düşüklüğü olabilir.

Kaynakça: Prof.Dr.Metin ÖZATA
Refleksoloji, bugün tamamlayıcı tıp olarak yer almaktadır. (GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI REFLEKSOLOJİ YÖNETMELİĞİ 27 EKİM 2014TARİHİNDE RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE KONULMUŞTUR.)

Bilgi ve randevu için;
Prof. Dr.
Kürşat Şahin YILDIRIMER
+905326033006